Deniz Suyu Neden Tuzludur


Deniz Suyu Neden Tuzludur


Denizlerin neden tuzlu olduğunu anlamak için, yalnızca su döngüsüne bakmak yeterlidir. Basit bir şekilde su döngüsü, tatlı suyun gökyüzünden yağmur olarak düşmesiyle başlar.

Su döngüsündeki her bir aşama detaylı bir şekilde incelenirse, tuzun karışımın içine nasıl girdiği kolaylıkla görülebilir. Yağmur olarak düşen tatlı su %99.9 saf haldedir.


Tatlı su atmosferde yere doğru düşerken karbondioksit ile karışarak asidik özellik kazanır. Bu damlacıklar yeryüzüne ulaştıklarında,  toprak üzerinden su yollarına kadar ulaşır.

Su hareket halindeyken, asidik yapısından dolayı kayaları parçalar ve bu kayaların içerisindeki iyonları yakalayarak denize kadar taşır. Kabaca bu iyonların %90’ı sodyum ve klorürdür. Sodyum ve klörür etkileşimi tuzu oluşturur

Okyanuslara ulaşan tatlı su buharlaşarak bulutları oluşturur. Fakat denize tuzluluğunu veren sodyum, klorür ve diğer iyonlar geride kalırlar. Deniz yüzeyindeki hidrotermal ağızlar, sodyum ve klorür içeren çözülmüş haldeki ek mineralleri açığa çıkararak, deniz suyunun tuzlu yapısına katkıda bulunur.
Deniz Suyu Neden Tuzludur Deniz Suyu Neden Tuzludur Reviewed by Bunlar Enler on Haziran 18, 2018 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.