Pisa Kulesi Neden Yıkılmıyor ?


İtalya’daki Pisa Kulesi eğikliğiyle ünlü. Bir zamanlar Galileo’nun yerçekim ivmesinin kütleden bağımsız olduğunu göstermek için tepesinden gülleler attığı rivayet edilen kule, inşa edilirken kasten eğik yapılmamıştı.


Ancak altındaki zeminin yumuşaklığı nedeniyle zamanla yan yatmaya başladı. Yaklaşık 56 metre yüksekliğindeki kule bugün yaklaşık 4 metre eğik duruyor.Peki ama eğikse depremlerde falan nasıl yıkılmıyor❓

Tehlikeli bir biçimde eğik duran ve zar zor ayakta kalmayı başaran yapının en ufak bir depremde bile yıkılacağını düşünebilirsiniz. Ancak Pisa Kulesi yüzyıllardır depremlerden hasarsız çıkmayı 
başarıyor.


Üstelik inşası 1173 yılında başlayıp aralıklarla 200 yıla yakın süren kulenin adını aldığı Pisa şehri civarında 1280 yılından beri dört büyük deprem oldu.(4'üde 7 dereceden fazla) Prof. Dr. Camillo Nuti’nin de bulunduğu 16 araştırmacı bir araya gelerek Pisa Kulesi’nin depremlerden hasar görmeden çıkmayı nasıl başardığı üzerine çalışmalar yapmış.

Vardıkları sonuç, kulenin sismik etkinlikler sırasında zarar görmemesini sağlayan şeyin yan yatarak yıkılmanın eşiğine gelmesine sebep olan şeyle aynı olduğunu gösteriyor:

yumuşak zemin. Kulenin yüksekliği ve sertliğiyle temel zemininin yumuşaklığı bir araya geldiğinde yapının titreşim özelliklerinde önemli değişiklikler oluyor.

Araştırmacıların yaptıkları çalışmalara göre, kule depremler sırasında zeminle beraber titreşime geçmiyor ve böylece sismik etkinliklerden kaçıp,daha az hasar alarak çıkmayı başarıyor.


Pisa Kulesi Neden Yıkılmıyor ? Pisa Kulesi Neden Yıkılmıyor ? Reviewed by Bunlar Enler on Haziran 04, 2018 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.